Jump to content

Masakra e Korishës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Masakra e Korishës
VendndodhjaKorishë, Konfederata Serbia dhe Mali i Zi
Data14 maj 1999
Lloji i sulmitSulm me raketa
Vdekje87–100
Të lënduar60
AutorëtNATO

Më 14 maj 1999, aeroplanët e NATO-s bombarduan një kolonë të refugjatëve shqiptarë afër Korishës. Një operacion gjatë bombardimit të Jugosllavisë nga NATO, të paktën 87 u vranë dhe 60 u plagosën.[1] [2] [3]

Pas bombardimeve, zyrtarët serbë morën ekuipazhet televizive në vendngjarje dhe më vonë televizioni serb tregoi skena shkatërrimesh, trupa të djegur përtej njohjes dhe traktorë të karburantit të shpërndarë në vendin e sulmit.[4] Qeveria Jugosllave këmbëngulte që NATO kishte në shënjestër civilë,[5] ndërsa të mbijetuarit shqiptarë të Kosovës pretendonin se ata ishin vendosur nga autoritetet jugosllave si mburoja njerëzore në mënyrë që ata të vriteshin nga bombat e NATO-s.[6] Ngjarja ka ndodhur në afërsi të Korishës, një vendbanim afër qytetit të Prizrenit.

  1. ^ Krieger (2001). The Kosovo Conflict and International Law: An Analytical Documentation 1974-1999 (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 352. ISBN 9780521800716.
  2. ^ Steven Pearlstein (21 maj 1999). "NATO Won't Release Korisa Evidence" (në anglisht). Washington Post. Marrë më 8 prill 2013.
  3. ^ Englund (20 qershor 1999). "Refugees call Korisa a setup". Baltimore Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 4 korrik 2012. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  4. ^ "NATO says target was military post". Sunday Free Lance-Star (në anglisht). 16 maj 1999.
  5. ^ "Once Again, Nato Admits Accidental Bombing Of Civilians". Chicago Tribune (në anglisht). 16 maj 1999. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 4 korrik 2012.
  6. ^ Englund (20 qershor 1999). "Refugees call Korisa a setup". Baltimore Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 4 korrik 2012. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]