Korisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korishë
Fshat
Vendndodhja
Korishë is located in Kosova
Korishë
Korishë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 15′ 31″ Veri

20° 47′ 49″ Lindje

Korishë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë fshat është bërë një masakër madhore. Në vitin 1913 në kishën e fshatit Korishë janë masakruar 99 burra atdhetar nga familjet Rexhaj, Ahmetaj, Bobaj, Muqaj, Balaj. [nevojitet citimi]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]