Atmagja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Atmagjë
Shkabë
Fshat
Vendndodhja
Atmagjë is located in Kosova
Atmagjë
Atmagjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 376 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 14′ 34″ Veri

20° 40′ 54″ Lindje

Atmagjë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Shkabë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atmagjë është një fshat në veriperëndim të Prizrenit. Ky fshat e mori emrin prej gjuhës turke, ku Atmaca do të thotë "shkabë".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas rregjistrimit të popullsisë nga 2011, fshati paska 1685 banorë. Është banuar kryesisht me shqiptarë, të cilët përbëjnë 1677 veta ose 99,53 %.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshat Atmagjë banohet kryesisht nga popullsi shqiptare që kishin ardhur prej vendeve tropojane siq permendet edhe "Lumi Gashi" ne Tropojë. Ky vend thuhet se eshte banuar rreth 130 vjet me pare.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]