Romaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Romajë
Ramajë
Fshat
Vendndodhja
Romajë is located in Kosova
Romajë
Romajë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Has
Lartësia 513 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 17′ 30″ Veri

20° 35′ 38″ Lindje

Romajë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ramajë. Ai është fshat i krahinës të Hasit, në veriperëndim të Prizrenit. Ky fshat ka rreth 3000 banor dhe ka një histori te lasht ku në vitet 1970 janë bërë zbulime arkeologjike të Dardaneve antik.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Popullata e Romajës mirret kryesisht me bujqësi, kushtet janë shumë të mira për bujqësi në këtë fshat me një tokë shumë pjellore dhe me sistem të ujitjes modern që e bënë më të leht punimin e tokës.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]