Vlashnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vlashnjë
Vlash
Fshat
Vendndodhja
Vlashnjë is located in Kosova
Vlashnjë
Vlashnjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 12′ 11″ Veri

20° 39′ 44″ Lindje

Vlashnjë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Vlash.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ekspeditën e vitit 2005, arkeologia Edi Shukriu zbuloi një seri pikturash shkëmbore në vendndodhjen Mrrizi i Kobajës (1.5 km në perëndim të vendndodhjes së sotme të fshatit) në një kodër, nga e cila shihet lumi Lumbardhi.[1] Arti i hapur shkëmbor është pikturuar në gur gëlqeror me bojë të kuqe - një përzierje e gjakut të kafshëve dhe dylli ose okër. Datimi i tij është i paqartë pasi Vlashnja ka shumë zona nga epoka të ndryshme, por ajo specifikohet gjerësisht midis neolitit të vonë (rreth 3600 pes) dhe epokës së hershme të bronzit (rreth 2000 pes) në Ballkan.[2]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shukriu 2006, f. 59.
  2. ^ Shukriu 2006, f. 61.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shukriu, Edi (2006). "Spirals of the prehistoric open rock painting from Kosova". Proceedings of the XV World Congress of the International Union for Prehistoric and Protohistoric Sciences (në anglisht). 35.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]