Jump to content

Vërmica (Prizren)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vërmicë
Drinas
Fshat

Vërmicë është një fshat në komunën e Prizrenit, Kosovë. Ky është një ndër fshatrat me të njohur nga popullsia kosovare pasi qe eshte pike kufitare me Shqiperine. Vermica është fshat turistik dhe si specialitet ka gatimin e Peshkut ku Gravidojne disa restaurante Si: Liqeni, Univers, Iliria, Mifabeli etj. Vermica është e banuar 100% me Shqiptar dhe fshatin e perbejne keta fise Rakaj, Qovanaj, Kolukaj, Fanaj, Xhoxhaj, Xhahaj,Sulaj Kadriaj,Pulajdhe Koçinaj Infrastruktura: Sa i perket aspektit infrustrukuror, ky fshat eshte i urbanizuar. Bashkim Rakaj.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]