Velezha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Velezhë
Fshat
Vendndodhja
Velezhë is located in Kosova
Velezhë
Velezhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 372 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 16′ 51″ Veri

20° 44′ 16″ Lindje

Velezhë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Velezhë gjendet larg prej rrugës magjistrale Prizren – Therandë, në kilometrin e gjashtë, nga perëndimi diku rreth 4 km. Për të arritur gjerë në fshatin Velezhë, rruga kalon nëpërmes fshatit Shpenadi.

Nën administrimin e zyrës civile te Velezhës janë: Velezhë, Shpenadi, Novak, Caparcë, Smaç, Sërbicë e Eperme, Sërbicë e Poshtme dhe Trepetnicë.

Në Velezhe ekzistojnë :

  • 1. Kisha si dhe famullia e Shën Nikollës,
  • 2. Zyra e Gjendjes Civile,
  • 3. Shkolla Fillore "Zef Lush Marku",
  • 4. Gjimnazi "Gjon Buzuku" paralele e ndarë nga Gjimnazi i Prizrenit,
  • 5. Ambulanca Shëndetësore,
  • 6. Klubi Futbollistit DRITA Velezhë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Velezha është e banuar tërësisht me popullatë shqiptare (katolike) me afro 600 banorë, ku prej tyre më së 60 % jetojnë në shtetet e perëndimit momentalisht jetojnë rreth 250 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshat ekzistojnë me shumë se 5 dyqane të gjerave ushqimore. Fshati është tërësisht me rrugë të asfaltuara, po ashtu i pajisur me ujësjellës, ndriçim të rrugëve, dhe me kanalizime.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]