Matrica e njësheve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

matematikë, një matricë e njësheve është një matricë ku çdo element është i barabartë me një . [1] Shembuj të shënimeve standarde janë dhënë më poshtë:

Disa burime e quajnë matricën me të gjitha njësha matrica njësi, por ky term mund t'i referohet gjithashtu matricës së identitetit, një lloj tjetër matrice.

Vetitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për një matricë njëshesh të shënuar me , vlejnë vetitë e mëposhtme:

 • Gjurma e është e barabartë me , [2] dhe përcaktori është e barabartë me 0 për , por është e barabartë me 1 nëse n = 1. [a]
 • Polinomi karakteristik i është .
 • Polinomi minimal i është .
 • Rangu i është 1 dhe eigenvlerat janë me shumësi 1 dhe 0 me shumësi . [3]
 • për [4]
 • është elementi neutral i produktit Hadamard . [5]

Kur konsiderohet si një matricë mbi numrat realë, qëndrojnë vetitë e mëposhtme shtesë:

 • J është matricë gjysëm e përcaktuar pozitive .
 • Matrica është idempotente . [4]
 • Eksponenciali i matricës së J është
 1. ^ Horn, Roger A.; Johnson, Charles R. (2012), "0.2.8 The all-ones matrix and vector", Matrix Analysis, Cambridge University Press, fq. 8, ISBN 9780521839402 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 2. ^ Stanley, Richard P. (2013), Algebraic Combinatorics: Walks, Trees, Tableaux, and More, Springer, Lemma 1.4, p. 4, ISBN 9781461469988 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 3. ^ Stanley (2013); Horn & Johnson (2012), p. 65.
 4. ^ a b Timm, Neil H. (2002), Applied Multivariate Analysis, Springer texts in statistics, Springer, fq. 30, ISBN 9780387227719 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "timm" defined multiple times with different content
 5. ^ Smith, Jonathan D. H. (2011), Introduction to Abstract Algebra, CRC Press, fq. 77, ISBN 9781420063721 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>