Matthias Mauritz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Matthias Mauritz
Të dhënat personale
Emri i plotëMatthias Mauritz
Data e lindjes13 nëntor 1924
Vendi i lindjesDyseldorf, Gjermani[1]
Data e vdekjes21 nëntor 2016
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1947–1960Fortuna Düsseldorf
Ekipi kombëtar
1959Gjermania Perëndimore1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Matthias Mauritz (13 nëntor 1924 – 21 nëntor 2016)[2] ishte futbollistë gjermanë i cili ka luajtur në skuadrën Fortuna Düsseldorf. Ai ka luajtur në Lojërat Olimpike 1952 dhe Lojërat Olimpike 1956.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matthias Mauritz luajti për herë të parë për Gjermaninë Perëndimore më 20 maj 1959 në ndeshjen miqësore kundër Polonisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Olympics". sports-reference. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 shtator 2011. Marrë më 28 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fortuna Trauert um Matthias "Matthes" Mauritz Stampa:De icon