Mawtini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mawtini (arabisht: موطني "Atdheu im") është himni kombëtar i Irakut.

Është një poemë popullore e shkruar nga poeti palestinez Ibrahim Tuqan rreth vitit 1934 dhe është kompozuar nga Muhamedi Flayfel.

Në vitin 2004, ajo u ri-adoptua, me urdhër të shefit të Autoritetit të Përkohshëm të Koalicionit, Paul Bremer[1] si himni kombëtar i Irakut. Zëvendësoi himnin e vejtër Ardh Alforatain, që ishte në përdorim nga viti 1981 deri në vitin 2004 dhe i lidhur me të regjimin e Sadam Huseinit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Iraq aims to unite with new national anthem, flag". The Daily Star. 24 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017. Marrë më 1 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Iraq - Mawtini". NationalAnthems.me. Marrë më 2011-11-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)