Maya Ackerman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Margareta ( Maya ) Ackerman është një shkencëtare kompjuterike ruso-amerikane e njohur për kërkimet e saj në analizën e grupimeve dhe përbërjen algoritmike të muzikës . Ajo është një profesor asistente e shkencave kompjuterike dhe inxhinierisë në Universitetin Santa Clara[1], si dhe themeluesja dhe CEO i firmës muzikore algoritme WaveAI. [2]

Jeta dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ackerman lindi në Bashkimin Sovjetik . Ajo u transferua në Izrael në vitin 1990 me familjen e saj , kur ishte shtatë vjeç, dhe pesë vjet më vonë u transferua përsëri në Kanada [3]. Ajo ishte studente e shkencave kompjuterike në Universitetin e Waterloo, fitoi një diplomë bachelor në 2006, diplomë master në 2007, dhe Ph.D. në vitin 2012. [3]Disertacioni i saj, ishte i mbikëqyrur nga Shai Ben-David, ishte drejt Themelimit Teorik të Grupimeve.

Karriera akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas hulumtimeve te bera gjate doktoratures në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni dhe Universitetin e Kalifornisë, San Diego, Ackerman ndoqi fakultetin e Universitetit Shtetëror të Florida në 2014. Ajo u transferua në Universitetin Shtetëror San Jose në 2016, dhe në Universitetin Santa Clara në 2017.[4]

Kontributet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ackerman është bashkë-krijuesja e ALYSIA, një sistem artificial inteligjent për krijimin e melodive të muzikës pop. [5] Ajo themeloi kompaninë WaveAI në 2017 për të komercializuar këtë teknologji.

Ajo është gjithashtu autorja e një libri të vetë-botuar në lidhje me gjyshin e saj polak, një të mbijetuar nga holokausti

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "scu edu". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "silicon Republic". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Santa Clara". Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2019. Marrë më 8 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Santa Clara". Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2019. Marrë më 8 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "silicon Republic". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]