Jump to content

Mbarimi i botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tel Megiddo me mbetje arkeologjike nga epoka e bronzit dhe hekurit.

Sipas Librit të ZbulesësTestamentin e RiBiblës së Krishterë, Harmagedoni apo Mbarimi i botës (nga greqishtja e lashtë: Ἁρμαγεδών (Harmagedṓn),[1][2] Latinishtja e vonë: Armagedōn,[3] nga hebraishtja: הַר מְגִדּוֹ‎ Har Məgīd është grumbullimi i vendndodhjes së ambimit. betejë gjatë kohës së fundit, e cila interpretohet në mënyra të ndryshme ose si një vend i mirëfilltë ose simbolik. Termi përdoret gjithashtu në një kuptim të përgjithshëm për t'iu referuar çdo skenari të fundit të botës. Në teologjinë islame, Harmagedoni përmendet gjithashtu në Hadith si Harmagedoni më i madh ose el-Malhama el-Kubra (beteja e madhe).[4]

"Mali" i Megidos në Izraelin verior nuk është në të vërtetë një mal, por një treg (një kodër ose kodër e krijuar nga shumë breza njerëzish që jetojnë dhe rindërtohen në të njëjtin vend)[5] mbi të cilën u ndërtuan kalatë antike për të ruajtur Via Maris, një Rruga e lashtë tregtare që lidh Egjiptin me perandoritë veriore të Sirisë, Anadollit dhe Mesopotamisë. Megido ishte vendi i betejave të ndryshme të lashta, duke përfshirë një në shekullin e 15 para Krishtit dhe një në 609 para Krishtit. Megiddo moderne aty pranë është një kibuc në zonën e lumit Kishon.[6]

  1. ^ "Bibletranslation.ws" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2011-07-16. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Revelation 16:16 And they assembled the kings in the place that in Hebrew is called Armageddon". biblehub.com. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-27. Marrë më 2019-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Collins English Dictionary, HarperCollins, 3rd ed., p. 81
  4. ^ "Hadith - Book of Tribulations - Sunan Ibn Majah - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم)". sunnah.com. Arkivuar nga origjinali më 2020-11-12. Marrë më 2020-12-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Amateur Archaeologists Get the Dirt on the Past" Arkivuar 2021-03-08 tek Wayback Machine, The New York Times
  6. ^ "Maps and pictures of Megiddo mountain and the surrounding plain (in Spanish)". Arkivuar nga origjinali më 2017-06-14. Marrë më 2010-06-22. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)