Medea Japaridze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Medea Japaridze

Medea Japaridze (20 shkurt 1923, në Tbilisi - 31 Mars 1994) ishte një aktore gjeorgjiane, dhe Artiste Popullore e SSR Gjeorgjisë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1939, ajo mbaroi shkollën e mesme në Tbilisi VIII. Ajo punoi për dy vjet në Teatrin e Artit Folklorik në Nadzaladevi. Nga viti 1942 e deri në fund të jetës, ajo ishte aktore në Teatrin Akademik Kote Marjanishvili. Në studion e Teatrit Rustaveli ajo mori pjese ne kursin e leksionit të George Tosvonogov. Më vonë ajo u dërgua në Vol. Studios Nemirovich-Danchenko ub Moskë. Këtu ajo u drejtua nga Zaraksky i cili e ftoi atë në Teatrin Mossovite, ku luajti rolin e Kleopatrës në gjuhën ruse nga "Cezari dhe Kleopatra". Ajo shpejt u kthye në atdhe dhe kaloi tërë jetën në kinemanë gjeorgjiane.

Në vitin 1950, për rolin e "Juragi Shield" asaj iu dha një çmim Stalin. Në të njëjtin vit asaj iu dha titulli Artist i Popullit të SSR Gjeorgjisë. Filmat e saj u shfaqën në Arkivin Kombëtar të Gjeorgjisë . [1] dhe në Festivalin e Kanë Fllm . [2]

Famija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me shkrimtarin Revaz Tabukashvili . [3]

Ajo është varrosur në panteonin Didube të shkrimtarëve dhe figurave publike.

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Keto dhe Kote (1948)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Medea Japaridze – 90". National Archives of Georgia. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2018. Marrë më 2018-03-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Medea JAPARIDZE - Festival de Cannes 2018". Festival de Cannes 2018 (në anglisht). Marrë më 2018-03-27.
  3. ^ Gabrichidze, Manana. "The Heavenly Beauties of Georgia - Part II". GeorgianJournal. Marrë më 2018-03-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)