Jump to content

Meg Whitman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Meg Whitman
Bashkëshorti/jaGriffith Harsh (1980–present)
Fëmijë2

Margaret Cushing "Meg" Whitman (e lindur më 4 gusht të vitit 1956) është një ekzekutive amerikane e biznesit dhe aktiviste politike dhe donatore. Whitman aktualisht është Presidente dhe Shefe Ekzekutive e Hewlett Packard Enterprise.

Një vendase e Cold Spring Harbour, një fshat i Huntington, Nju Jork, Whitman është një e diplomuar e Universitetit Princeton dhe Harvard Business School. Whitman shërbeu si ekzekutive në The Walt Disney Company, ku ajo ishte Zëvendës Presidente e Planifikimit Strategjik gjatë viteve 1980. Në vitet 1990, ajo shërbeu si ekzekutive për DreamWorks, Procter & Gamble, dhe Hasbro.

Whitman shërbeu si Presidente dhe Drejtore Ekzekutive e eBay, nga viti 1998 deri në vitin 2008. Gjatë 10 viteve Whitman me kompaninë, ajo mbikqyri zgjerimin e saj nga 30 punonjës dhe 4 milion dollarë në të ardhurat vjetore, në më shumë se 15,000 punonjës dhe 8 miliardë dollarë në të ardhurat vjetore. Në vitin 2014, Whitman u emërua në listën Forbes të 100 grave më të fuqishme në botë.[2]

Në vitin 2008, Whitman u citua nga The New York Times si një ndër gratë që ka gjasa të bëhet presidentja e parë femër e Shteteve të Bashkuara.[3] Në shkurt të vitit 2009, Whitman njoftoi kandidaturën e saj për Guvernatoren e Kalifornisë, duke u bërë gruaja e tretë në një periudhë 20-vjeçare për të kandiduar për këtë zyrë. Whitman fitoi republikën primare në qershor të vitit 2010. Gruaja e katërt më e pasur në shtetin e Kalifornisë me një vlerë neto prej 1.3 miliard dollarësh në vitin 2010,[4] ajo shpenzonte më shumë nga paratë e veta në garë sesa çdo kandidat tjetër politik i shpenzuar në një zgjedhje të vetme në historinë amerikane,[5][6] duke shpenzuar 144 milion dollarë nga pasuria e saj dhe 178.5 milion dollarë në total, duke përfshirë para nga donatorët.[7] Whitman u mund nga ish guvernatori Demokrat Jerry Brown në zgjedhjet qeveritare të Kalifornisë në vitin 2010 nga 54% në 41%.[8]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Whitman ka lindur në Cold Spring Harbor, Nju Jork, vajza e Margaret Cushing (née Goodhue) dhe Hendricks Hallett Whitman, Jr [9][10][11] Gjyshja e saj e madhe e stërgjyshit, Elnathan Whitman, ishte anëtare e Dhomës së Kuvendit të Nova Scotia. Nëpërmjet babait të saj, Whitman është gjithashtu mbesa e madhe e senatorit amerikan Charles B. Farwell, Illinois.[12] Nga anën e mamasë së saj, ajo është mbesa e historianit dhe juristit Munroe Smith dhe mbesa e madhe e gjeneralit Henry S. Huidekoper. Gjyshja e saj atërore, e lindur Adeladie Chatfield-Taylor, ishte vajza e shkrimtarit Hobart Chatfield-Taylor dhe motra e ekonomistit Wayne Chatfield-Taylor.

Whitman ndoqi shkollën e mesme të Cold Spring Harbor në portin Cold Spring, Nju Jork, duke u diplomuar pas tre vjetësh në vitin 1974. Në kujtimet e saj ajo thotë se ajo ishte në krye të klasës së saj.[13] Ajo donte të ishte një doktoreshë, kështu që ajo studioi matematikë dhe shkencë në Universitetin Princeton.[14] Megjithatë, pasi kaloi një reklamë për shitjen e verës për një revistë, ajo ndryshoi studimet për ekonomi,[15]duke fituar një B.A. me nderime në vitin 1977. Whitman mori një M.B.A. nga Shkolla e Biznesit në Harvard në vitin 1979.[16]

Career[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke filluar karrierën e saj në vitin 1979 si një menaxhere marke në Procter & Gamble në Cincinnati, Ohio. Më vonë, Whitman lëvizi për të punuar si konsulente në zyrën e Bain & Company në San Francisko. Më pas ajo u rrit në rangje për të arritur pozitën e nënkryetarit të lartë.[17]

Whitman u bë nënkryetarja e planifikimit strategjik në The Walt Disney Company në vitin 1989. Dy vjet më vonë ajo u bashkua me Korporatën Stride Rite, përpara se të bëhej Presidente dhe Drejtoreshë e Përgjithshme e Shitjeve të Lëvizshme të Floristëve në 1995.[18]

Si drejtorreshë e Përgjithshëm e Divizionit Playskool të Hasbro, ajo mbikqyri menaxhimin global dhe marketingun e dy markave të fëmijëve, Playskool dhe Z. Potato Head duke filluar në Janar të vitit 1997. Ajo gjithashtu importoi Teletubbies shfaqjen televizive për fëmijë të Mbretërisë së Bashkuar në U.S.[19]

eBay[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Whitman iu bashkua eBay në mars 1998, kur kishte 30 punonjës[20] dhe të ardhura prej rreth 4 milion dollarë. Gjatë kohës së saj si CEO, kompania u rrit në rreth 15,000 punonjës dhe 8 miliardë dollarë në të ardhurat vjetore deri në vitin 2008.[21] Fillimisht, kur Whitman kishte hyrë në eBay, ajo gjeti faqen e internetit si një faqe të thjeshtë të zezë dhe të bardhë me font korrier. Në ditën e saj të parë, faqja ra për tetë orë.[22] Ajo besonte se faqja ishte konfuze dhe filloi duke ndërtuar një ekip të ri ekzekutiv. Whitman e organizoi kompaninë duke e ndarë atë në njëzet e tre kategori biznesi. Më pas, ajo caktoi drejtuesit e secilit, duke përfshirë rreth 35,000 nënkategori. Në vitin 2004, Whitman bëri disa ndryshime kryesore në ekipin e saj të menaxhimit. Jeff Jordan mori përsipër PayPal-in, Matt Bannick mori kontrollin e operacioneve ndërkombëtare dhe Bill Cobb u vu nën kontrollin e operacioneve të SHBA-së,[23] i cili ka logon e gjallë të SHBA-së, ndërsa çdo faqe ndërkombëtare ka një markë unike.

Logo e eBay në shtator të vitit 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Meg Whitman". Forbes. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The World's 100 Most Powerful Women". Forbes. Forbes. Marrë më 24 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Zernike, Kate (18 maj 2008). "She Just Might Be President Someday". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "#773 Margaret Whitman". Forbes. 12 shkurt 2010. Marrë më 29 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ York, Anthony (15 shtator 2010). "Whitman becomes biggest-spending candidate on a single campaign in U.S. history [Updated]". The Los Angeles Times. Tribune Company. Marrë më 1 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Cha, Ariana Eunjung (16 shtator 2010). "Former eBay CEO Meg Whitman breaks campaign financing records with $119 million contribution". The Washington Post. Marrë më 4 tetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Final Meg Whitman tally: $178.5M". Salon. Associated Press. 11 janar 2011. Marrë më 1 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Caulfield, Philip (3 nëntor 2010). "Meg Whitman loses California governor race despite $160 million tab; Jerry Brown wins for 3rd time". Daily News. New York. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2010. Marrë më 4 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Certo, Samuel C. (15 shkurt 2002). Modern management: adding digital focus. Prentice Hall. fq. 22. ISBN 978-0-13-067089-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Meg Whitman to Wed June 7". The New York Times. Marrë më 12 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Marriage Announcement 16 -- No Title". Daily Boston Globe. 22 qershor 1947. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2012. Marrë më 15 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Margaret Cushing 'Meg' Whitman" Arkivuar 17 nëntor 2016 tek Wayback Machine, rootsweb.ancestry.com.
 13. ^ Whitman, Meg; Hamilton, Joan (janar 2010). The Power of Many: Values for Success in Business and in Life. Crown Publishing Group. fq. 75. ISBN 978-0-307-59121-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Meg Whitman Biography". Encyclopedia of World Biography. Marrë më 30 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Lewis, Elen (2008). The Ebay Phenomenon: The Story of a Brand That Taught Millions of Strangers to Trust One Another. Marshall Cavendish. fq. 55. ISBN 978-1-905736-10-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Carr-Ruffino, Norma (tetor 2004). The Promotable Woman. Career Press, Incorporated. fq. 76. ISBN 978-1-56414-776-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Hellriegel, Slocum, Don, John W. (2008). Organizational behavior. Princeton, N.J. : Recording for the Blind & Dyslexic. fq. NA. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 18. ^ Lewis, Elen (2008). The Ebay Phenomenon: The Story of a Brand That Taught Millions of Strangers to Trust One Another. Marshall Cavendish. fq. 56. ISBN 978-1-905736-10-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ John, Frank, Thompson Martin (2005). Strategic management: awareness and change. Cengage Learning EMEA. fq. 201. ISBN 978-1-84480-083-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Thomas, Owen (8 tetor 2009). "eBay founder fact checks John McCain". Valleywag. Gawker Media. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2008. Marrë më 4 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Meg Whitman right for job". Santa Maria Times. December 9, 2009
 22. ^ Champy, Nohria, James, Nitin (1999). The arc of ambition: defining the leadership journey. Basic Books. fq. 95. ISBN 978-0-7382-0103-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 23. ^ Michael, Duane, Robert, Hitt, Ireland, Hoskisson (2006). Strategic management: competitiveness and globalization. Cengage South-Western. fq. 82. ISBN 978-0-324-31694-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]