Megabajti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Megabajti është një shumëfish i bajtit të njësisë për informacionin dixhital. Simboli i rekomanduar i njësisë së tij është MB. Prefiksi i njësisë mega është një shumëzues i 1000000 (106) në Sistemin Ndërkombëtar të Njësive (SI). Prandaj, një megabajt është një milion bajt informacion. Ky përkufizim është përfshirë në Sistemin Ndërkombëtar të Sasive.

Në fushën e kompjuterit dhe të teknologjisë së informacionit, janë përdorur përkufizime të tjera që u ngritën për arsye historike të komoditetit. Një përdorim i zakonshëm ka qenë përcaktimi i një megabajti si 1048576 bajt (220 B), një sasi që shpreh me lehtësi arkitekturën binare të memories dixhitale të kompjuterit. Organet standarde e kanë zhvlerësuar këtë përdorim të megabajtit në favor të një grupi të ri prefiksesh binare,[1] në të cilat kjo sasi përcaktohet nga njësia mebibajt (MiB).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definitions of the SI units: The binary prefixes". National Institute of Standards and Technology. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)