Mehdi Polisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mehdi Polisi (Dobovjani, 25 nëntor 1953 - Prishtinë, 21 maj 2014) ka qenë akademik dhe orientalist shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndoqi dhe kreu shkollimin fillor në Dobovjan dhe VeleshtëStrugës, ndërsa të mesmen në PrishtinëmedresenAlaudin”, më 1973. Në vitin shkollor 1973/74 u regjistrua në Fakultetin Filozofik (tash Filologjik) të Universitetit të Prishtinës, në Degën e Orientalistikës. Ka diplomuar më 1977, duke qenë kësodore ndër studentët e parë të diplomuar në këtë degë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndërron jetë profesori i orientalistikës, Dr. Mehdi Polisi". orientalizmi.wordpress.com. 31 maj 2014. Marrë më 19 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)