Mejreme Zeqiri-Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mejreme Zeqiri-Berisha lindi në Gjilan me 4 dhjetor të vitit 1960. Shkollën fillore e kreu në Gjilan si dhe të mesmen, ku u dallua në grupin e recitatorëve. Si recitatore e dalluar është shpërblyer shumë herë. Teatri i qytetit të Gjilanit e angazhoi që në moshën 16 vjeçare për të interpretuar role të ndryshme, dhe prej atëherë nuk u nda nga teatri, ku edhe sot punon si aktore profesioniste. Në vitin 1986 kreu edhe Shkollën e Lartë Pedagogjike-degën gjuhë dhe letërsi shqipe, po në Gjilan. Aktualisht është aktorja më e vjetër në Teatrin Kombëtar të Gjilanit dhe konsiderohet Primadona e Gjilanit.

Aktrimin e filloi me rolin e Melihasë në dramën e Minush Jeros “Dasmë në luftë”, pastaj rolin e Ollgës në “Banesën e përbashkët”, Lezja në “Kryet e Hudrës” të Kristë Berishës e kështu me radhe. Mejremja arriti sukses të dukshëm me monodramën “Vdekja e një mbretëreshe” të Rexhep Qosjës, rol ky që i solli edhe shpërblime. Ajo deri më tash ka intrpretuar më shumë se 50 role të ndryshme në drama, komedi e shfaqje të ndryshme për fëmijë në skenën e Teatrit të Gjilanit dhe të Ferizajit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqjet për të rritur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Miu në xhep,
 • Princi i hijeve,
 • Dasmë pa nuse,
 • Rrëshqitazi,
 • Shtrëngata,
 • Drenusha,
 • Kufij që prekën-Hysen Këqiku,
 • Monserati,
 • Në agoni,
 • Bileta e llotarisë,
 • Familja e shenjtë,
 • Hamleti në L. e poshtme,
 • Vdekja e turpshme,
 • Gjenerali i ushtrisë së vdekur,
 • “Etydë” për Agim Ramadanin,
 • Çertifakata e kurorëzimit,
 • Kush nuk vdes nuk është njeri,
 • Froni-Naser Zymberi,
 • Një natë në hotel,
 • As pare-as njihur,
 • Bunari afër shtëpisë,
 • Miza në vesh,
 • Romeo dhe Zhulieta,
 • Ëndërr apo zhgëndër,
 • Lutjet e përjetësisë-në teatrin e Ferizajit,
 • Mos e prek,
 • Ligatina,
 • Gomari diverzant,
 • Mysafiri i mallkuar, e të tjera.

Shfaqjet për fëmijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Magjistari nga Oksa,
 • Moza dhe problemi 36,
 • Si filloi lufta e majmunit me krokodilin,
 • Picrraku,
 • Cilindri magjik,
 • Shtëpia prej bore-me kukulla, e të tjera.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]