Menomonie, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Menomonie
Qytet
Motoja "Ecje në historinë e jetesës"
noform
Menomonie prej Teatrit Tainter
Vendndodhja
Menomonie is located in SHBA
Menomonie
Menomonie

Koordinatat: 44°52′45″V 91°55′5″P / 44.87917°V 91.91806°P / 44.87917; -91.91806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Wisconsin
Qarku Dunn
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40.07 km2
 •  tokësore 35.46 km2
 •  ujore 3.16 km2
Popullsia 16,464 banorë
Dendësia 458.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Kodi Postal 54751
Prefiksi 715 & 534
Koordinatat 44° 52′ 45″ Veri

91° 55′ 5″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.menomonie-wi.gov

Alma është qytet dhe zyrë qendrore në qarkun Dunn, në pjesën perëndimore të shtetit amerikanUiskonsinit.[1] Popullsia e qytetit ishte 16,464 sipas regjistrimit më 2016.

Gjografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menomonie ndodhet në 44°52′45″V 91°55′5″P / 44.87917°V 91.91806°P / 44.87917; -91.91806 (44.879336, -91.918333).[2]

Sipas Zyrës së Statistikave të Amerikës, qyteti ka një sipërfaqe prej 40.07 km2, prej të cilave 35.46 km2 është tokë dhe 4.61 km2 është ujë.[3]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Menomonie Times, gazetë javore e cila u botua 1876-1909
 • The Menomonie Badger, gazetë javore e cila u botua 1903 dhe 1904[4]
 • The Dunn County News

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më qershor 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". United States Census Bureau. 12 shkurt 2011. Marrë më prill 23, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjitrimeve të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 24, 2012. Marrë më nëntor 18, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About The Menomonie Badger (Menomonie, Wis.) 1903-1904". Chronicling America. Libraria e Kongresit. Marrë më dhjetor 26, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ The Blue Book of the State of Wisconsin. 1889. f. 506. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Toepel, M. G.; Kuehn, Hazel L., red. (1952). "Members of the Legislature". The Wisconsin Blue Book. Marrë më tetor 31, 2016 – nëpërmjet The State of Wisconsin Collection. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kestenbaum, Lawrence. "The Political Graveyard: Index to Politicians: Bakerhine to Baldus". Political Graveyard.com. Marrë më tetor 31, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Neil Gaiman". IMDb.com. Marrë më tetor 31, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Kestenbaum, Lawrence. "The Political Graveyard: Index to Politicians: Harvey". Political Graveyard.com. Marrë më tetor 31, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)