Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Mermaid Melody Pichi PichiPitch është një serial manga dhe anime.

Sezoni 1[redakto | redakto tekstin burimor]

Lucia është princesha sirenë e Oqeanit Paqësor tëveriut . Ndodhet në tokë për të gjetur perlën e saj rozë , që ia dhuroidashurisë së saj të parë Kaitos kur ishte 6 vjecc , për ta shpëtuar sepse anijae tij po fundosej . Vajza jeton në hotelin “ Pearl Pilari “ , ku ndihmon motrëne saj Nikola . Nikola në realitet është një shërbëtore e mbretërisë së Luciasose më saktë shërbëtorja e saj më e besuar . Personazhë të tjerë që e ndihmojnëLucian janë : Hippo , një pinguin që mund të trasformohet në një njeri dhe nënjë kafshë legjendare dhe Madam Taki .

Lucia rigjen Kaiton dhe kupton që është edashuruar me të përsëri . Ajo merr perlën e saj pa shumë vështirësi dhe njeh njëtjetër princeshë sirenë : Hanon Hosho princesha e perlës blu . Edhe pse nëfillim duket e kundërt që Lucia dashurohet me një njeri , por pastaj ajo vetëdashurohet me mësuesin saj të muzikës : Tarou Mitsuki . Lucia dhe Hanon bëhenshoqe të ngushta dhe janë në të njëjtën klasë me Kaiton . Shumë shpejt megrupin e tyre bashkohet edhe Rina Toin , princesha sirenë e perlës jeshile .Edhe pse në fillim paraqitet shumë e vrazhdë , bëhet shumë shoqe me Hanon dheRinën . Tre vajzat me perlat e tyre transformohen në vajza shumë të bukura ( idhuj)dhe kanë detyrën që të rigjejnë 4 princeshat e tjera sirena për të mundurarmiqtë që po sulmojnë oqeanet , që drejtohen nga Gaito . Ky i fundit mban tëburgosura në kështjellën e tij 2 princesha sirena dhe dëshiron që të ketëgjitha perlat .

Lucia ka edhe një problem tjetër: nuk mund titregojë Kaitos që është një princeshë sirenë , përndryshe do të kthehej në njëshkumë uji . Kaito është i dashuruar edhe me Lucian njeri , edhe me Luciansirenë , që i ka shpëtuar jetën . Në vazhdim të historisë , tre princeshatsirena duhet të luftojnë kundër të gjithë armiqve të tyre : Dark Lovers dhe mepas Black Beauty sisters . Sara princesha e perlës portokalli është nga ana eGaitos . Motivi i kësaj gjëje është sepse ne të shkuarën dashuria e saj , TarouMitsuki , e kishte lënë pa i dhënë shpjegime . Por në fund , falë pendimit dhesakrificës së saj , princeshat e tjera lirohen dhe të shtata mundin armikun etyre . Sara e sqaron me Taroun , që kishte qenë një keqkuptim që ajo kishtevendosur të ndiqtë Gaton në thellësitë e oqeanit . Hanon vuan shumë nga kjohistori dhe kupton që Tarou nuk do ta harrojë kurrë Sarën . Ndërsa Kaito zbulonqë Lucia është në realitet sirena e tij dhe më në fund mund të bashkohet më tësepse prejardhja e tij është nga deti .

Sezoni 2[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas fundit të trishtueshëm të Gaitos dhe Sarës ,situata duket se është kthyer në normalitet . Karen , Koko dhe Noel vendosin që të kthehen në mbretëritë e tyrë . Ndërsa Lucia, Hanon dhe Rina kthehen në tokë.Për fat të keq Kaito niset për në Hawai sepse duhet të bëjë një finale sërfi dhe kështu lë vetëm Lucian e gjorë . Kjo e fundit takon në ëndërr princeshën ere sirenë të Oqeanit Indian , që do të marrë vendin e Sarës .

Por fillojnë përsëri problemet , sepse shfaqet një armik i ri për princeshat sirena : Mikeru . Një ëngjëll që për të mbijetuar zotëron shpirtin e Seirës . Kaito zhduket në një aksident , duke shkakatuar shqetësime të mëdha për Lucian . Por djali është mirë , edhe pse ka humbur memorien , dhe shumë shpejt rikthehet në Japoni me një vajzë të re që quhet Mikaru , që është shumë e sëmurë . Lucia zë miqësi rastësisht me vëllain e madh të Mikarus që quhet Rihito Amagi . Profesori Taro vendos të shkojë në Gjermani dhe Hanon takon një djalë të ri të quajtur Shirai . Edhe për Rinën është koha për t'u dashuruar dhe rastësisht njeh Masahiron , një djalë i bukur që nget një motor . Sikur të mos mjaftonte Black Beauty sisters , shfaqen shumë armiq të tjerë si Alala , Lady Bat , Fuku.Chan.