Mesa (Arizona)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mesa
Qytet
Vendndodhja
Mesa is located in SHBA
Mesa
Mesa

Mesa is located in Arizona
Mesa
Mesa

Koordinatat: 33°24′54″V 111°49′53″P / 33.41500°V 111.83139°P / 33.41500; -111.83139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arizona
Qarku Maricopa County
Kryetari i Bashkisë John Giles
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 324,2 km2
Lartësia 378 m (m.n.d.)
Dendësia 1.365,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-7
Verore nuk ka
Prefiksi 480
Aeroporti Phoenix Sky Harbor International Airport (PHX)
Koordinatat 33° 24′ 54″ Veri

111° 49′ 53″ Perëndim

Mesa është një qytet në Qarkun Marikopa, në shtetin ArizonaShteteve të Bashkuara dhe ndodhet rreth 32 km në periferinë lindore të Feniksit.

Mesa është qyteti i tretë më i madh në Arizona, pas Phoenix dhe Tucson, dhe qyteti i 38-të më i madh i në SHBA. Në Mesa ndodhen një numër institucionesh të arsimit të lartë, duke përfshirë kampusin Politeknik të Universitetin Shtetëror të Arizonës.