Jump to content

Mesa (Arizona)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mesa
Mesa
Qytet
Pamje nga Feniks
Pamje nga Feniks
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 464,704
{{{postal_code_type}}}
85200-85299
Faqja zyrtarewww.mesaaz.gov

Mesa është një qytet në Qarkun Marikopa, në shtetin ArizonaShteteve të Bashkuara dhe ndodhet rreth 32 km në periferinë lindore të Feniksit.

Mesa është qyteti i tretë më i madh në Arizona, pas Phoenix dhe Tucson, dhe qyteti i 38-të më i madh i në SHBA. Në Mesa ndodhen një numër institucionesh të arsimit të lartë, duke përfshirë kampusin Politeknik të Universitetin Shtetëror të Arizonës.