Mesut Kurtishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mesut Kurtishi
Mesut Kurtis 2.jpg
Mesut Kurtishi në një koncert në universitetin amerikan në Kajro më 2010.
Informacione
Lindja1981
PrejardhjaShkup, Maqedoni
ZhanriNasheed, muzikë sufiste
Profesion(e)Këngëtarë
LabelAwakening
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2000-prezent
Bashkëpunim(e) meMaher Zain, Sami Yusuf, Irfan Makki, Hamza Namira
Webfaqja
www.awakening.org/mesut-kurtis/

Mesut Kurtishi (Turqisht: Mesut Kurtiş) është një këngëtar maqedonas me prejardhje turke.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesuti lindi në Shkup. Prindërit e tij janë me perardhje turke. Ai studioi në Medresenë Isa Beu në Shkup dhe shkoi në Mbretërinë e Bashkuar në moshën e re. Familja e tij është një familje fetare. Stërgjyshi i tij ishte dijetar i mirënjohur në kohën e Perandorisë Osmane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesuti ishte i interesuar në ilahitë islame që nga mosha e re. Ai u bashkua në shumë grupe në Maqedoni. Mesuti këndon në gjuhën arabe, turke dhe angleze. Ai ka marrur pjesë në koncerte në Turqi, Francë, Maqedoni e shumë vendet tjera.

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2007: "Burdah"
  • 2009: "Beloved"
  • 2012: "Sevgili"
  • 2014: "Rouhi Fidak"
  • 2014: "Aşkınla Yansın Özüm"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]