Jump to content

Metaverse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Metaverse është një hapësirë kolektive e përbashkët virtuale [1] që përfshin shumën e të gjitha botëve virtuale dhe internetit . Mund të përmbajë derivate ose kopje të botës reale, por është i ndryshëm nga realiteti i shtuar.Fjala "metaverse" përbëhet nga parashtesa " meta " (që do të thotë përtej) dhe rrënja "varg" (një prapasformim nga fjala "univers"); termi zakonisht përdoret për të përshkruar konceptin e një përsëritjeje të ardhshme të internetit, të përbërë nga hapësira virtuale të vazhdueshme, të përbashkëta,hapësira virtuale 3D me një univers virtual të perceptuar. [2]

  1. ^ "Smart, J.M., Cascio, J. and Paffendorf, J., Metaverse Roadmap Overview, 2007". Accelerated Studies Foundation. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2021. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Web Archive of IEEE VW Standard Working Group". 2014-06-08. Arkivuar nga origjinali më 2014-06-08. Marrë më 2016-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)