Mevlan Murati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mevlan Murati
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMevlan Murati
Datëlindja5 Mars 1994
VendlindjaTetovë, Republika e Maqedonisë
Gjatësia1.71 m (5 ft 7 in)
PozicioniMbrojtës
Numri16
Karriera rinore
–2012Shkendija
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2012–Shkendija49(0)
2013–2014Partizani26(0)
2015–2016Shkupi29(0)
Kombëtarja
2009–2011Macedonia U1713(0)
2012–2014Macedonia U197(0)
2014 -Shqipëria U212(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only
‡ National team caps and goals correct as of 26 qershor 2017

Mevlan Murati i lindur më 5 mars 1994 në Tetovë është futbollist profesionist shqiptar nga Republika e Maqedonisë i cili aktualisht luan për Kf Shkendijën.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill të vitit 2014 ai mori nënshtetësinë e tij shqiptare përmes përkatësisë së tij etnike, dhe më vonë atë muaj u ftua në ekipin kombëtar shqiptar U 21 për një turne miqësor në maj, i cili u zhvillua në Itali.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Murati merr ftesë nga Shpresat e Shqipërisë". Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2014. Marrë më 14 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)