Michel Telo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Michel Teló
Michel Teló em Show.jpg
Michel Telo ne vitin 2012
Informacione
EmriMichel Teló
Pseudonim(e)Telo,Michel
Lindja21 janar 1981
PrejardhjaMedianeira,Brazil
ZhanriPop,Sertanjo
Profesion(e)KengëtarSolist,Vokalist,Tekstshrues etj...
LabelUniversal Music Group
Instrument(e)Gitare
Vite aktiv1998,2008-
Bashkëpunim(e) meGrupo Tradição 1998-2008,2010


Michael Telo (lindur me 21 janar 1979) ësht këngtar dhe vokalist i shquar Barzilian ka lindur në Medianeira Qytet në Jug perndim të Brazilit po ashtu ka dhe karier si Solist Ka qën antar i disa grupeve me te cilat ka realizura disa albume dhe keng por ësht i njohur me këngën Ai se eu te pego realizur ne vitin 2010 por ajo këng ndëgjohet edhe ditë e sotme.

Filimi i Karierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Telo gjith jetën e tij i ka kushar dhe i kushton muzikës qysh në moshën 6 vjeqare këndonte me gitar këng të ndryshe në kalsën e tij ku mesuesi i tij I muzikës ishte rokeri i famshëm Brazilan Roberto Carlos po ashtu Telo ishte i influencuar nga i ati i cili ishte muzikant prandaj telo shum shpejt morri me mesimet per Kitare dhe Fizarmonik dhe piano dhe disa mesim për vokal. Gjithastu te Telo ka ndjekur mesime per vlartar dhe balerin.

Bashkpunimi me Grupo Tradição1998[redakto | redakto tekstin burimor]

Qysh në vitin 1997 kur Telo ishte në 16 vjeqar u ftua për tju bashkuar me grupin Grupo Tradição,bërë pjesë e grupit për 11 vjet si vokal të çojë deri në vitin 2008. Karriera e tij si një këngëtare mori hov si ai këndoi hite të mëdha e grupit, të tilla si "Barquinho", "O Caldeirão", "PRA Sempre minha Vida", "A Brasileira" dhe "Eu Quero Voce". Gjatë kësaj periudhe kohore, ai ishte figurë e para e grupit, duke bërë shumica e intervistave dhe promovime. Sipas ish-TELO për prodhuesin Wagner, ai u largua pa krijuar ndonjë armiqësi apo ndjenjat e vështirë, si TELO bërë të qartë se ai donte të ndiqte një karrierë solo. Ai u zëvendësua nga Guilherme Bertoldo, por banda kishte humbur shumicën e apelit të tij për shkak të largimit të tij dhe së shpejti anëtarët filluan të lë grupi, nuk ka mjaft besim në qëndrueshmërinë e grupit pa Telo.

Solo Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmime te fituara[redakto | redakto tekstin burimor]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 2009 Balada Sertaneja (studio album)
  • 2010 Michel Teló – Ao Vivo (live album)
  • 2011 Michel na Balada (live album)

Disa të Dhena[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. RIDREJTO Michel Teló