Jump to content

Microsoft OneDrive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja për Microsoft OneDrive që nga viti 2018.

Microsoft OneDrive është një shërbim i pritjes së skedarëve i operuar nga Microsoft. I lëshuar për herë të parë në gusht 2007, ai lejon përdoruesit e regjistruar të ruajnë, ndajnë dhe sinkronizojnë skedarët e tyre. OneDrive funksionon gjithashtu si bazë ruajtëse e versionit në internet të Microsoft 365 \ Office. OneDrive ofron 5 GB hapësirë ruajtëse pa pagesë, me opsione 100 GB, 1 TB dhe 6 TB të disponueshme veçmas ose me abonimet e Microsoft 365.[1]

Aplikacioni i klientit OneDrive shton funksionet e sinkronizimit të skedarëve dhe rezervimit të cloud në pajisjen e tij. Aplikacioni vjen i paketuar me Microsoft Windows dhe është i disponueshëm për macOS, Android, iOS, Windows Phone, Xbox 360, Xbox One dhe Xbox Series X dhe S. Përveç kësaj, aplikacionet e Microsoft 365 integrohen drejtpërdrejt me OneDrive.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Microsoft OneDrive Plans". Microsoft. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2018. Marrë më 23 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What is OneDrive for work or school? - Microsoft Support". support.microsoft.com (në anglisht). Marrë më 2023-10-03.