Mihal Bellkameni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mihal Bellkameni ishte intelektual, atdhetar shqiptar. Ka marr pjesë si luftëtar kundër turqve me çetën e Spiros.[1]

Ka qenë personalitet i shquar për sa i përket kulturës, ka hapur shkollën e parë shqipe të natës në Shqipëri, ka hapur shkollën shqipe në Pogradec, ka qenë për disa vite drejtor i arsimit në Pogradec, ka qenë përfaqësues i gazetës ”Shqipëria e re”, që për kohën në vitet '30 ka qenë gazeta më e madhe.[2]

Mihali u lidh me fashistët, dhe u bë anëtar i thjeshtë i partisë fashiste. Pas çlirimt të vendit, në nëntor të vitit 1944 u arrestua dhe u burgos në Korçë. Pas gjyqit në Tiranë u burgos në Burrel me 1948 ku vdiq më 25 tetor të vitit 1948.[3]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Skendi, Stavro (1967). The Albanian national awakening, 1878-1912. Princeton University Press. fq. 421. Marrë më 1 shkurt 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ https://books.google.al/books?id=LI9aAgAAQBAJ&lpg=PA113&ots=nf4Q6oPtMX&dq=ballkameni&pg=PA113#v=onepage&q=ballkameni&f=false
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 20 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)