Jump to content

Spiro Bellkameni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Spiro Ballkameni)

Spiro Bellkameni (njohur edhe si Spiro Ballkameni) ishte komandant çete kombëtare në vitet 1908-1912. Ajy ishte lindur në fshatin Bellkamen në rajon i Follorinës. Ishte luftëtar me guxim të madh dhe gojëtar i shquar. Filloi luftën kundër osmanëve më 1905. Luftoi rreptësisht kundër kishës greke në shërbim të Fanarit. Përjashtoi forcën e kishës nga Bellkameni e Negovani.“Tradhtia dinake dhe e poshtër rëmbeu një nga trimat me të shquarë. Veprat e tij janë të gjalla, Jeta, veprat atdhetare të Spiro Bellkamenit janë të ditura prej çdo shqiptari”

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur ne Bellkamen, ne Vilajeti i Manastirit te Ottoman Empire ne vitin 1885 ishte nje nga shoket e armes te Themistokli Gërmenji dhe Mihal Grameno. Ne 1906 ai ishte anetar i cetes se Bajo Topulli qe vrau peshkoipin grek Pontic ne Korçë Photios si hakmarrje per vrasjen e Kristo Negovani, qe ishte nxitur nga Photios.[1][2] Gjate Albanian Revolt of 1911ai mundi të kontigjent osman në Mali i Thatë.[3] ai u  vra nga agjentë osmane nën urdhërat e komandantit proosman të Neveska Abdurraman Dibra ne tetor te 1912.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pollo, Stefanaq; Puto, Arben; Frashëri, Kristo; Skënder Anamali (1974). Histoire de l'Albanie, des origines à nos jours. Horvath. fq. 159. ISBN 978-2-7171-0025-9. Marrë më 1 shkurt 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wiedersehen mit Albanien. Südosteuropäische Arbeiten. Südost-Institut München. 1968. fq. 148. Marrë më 1 shkurt 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kokalari, Mexhit. "Spiro Bellkameni "trimi i madh që tundi dhenë"". Kushtrim Brezash. Marrë më 1 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]