Neveska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Neveskë
Νυμφαίο
Fshat
Vendndodhja
Neveskë is located in Greqia
Neveskë
Neveskë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Soroviçit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 38′ 39″ Veri

21° 29′ 40″ Lindje

Neveskë (greqisht: Νυμφαίο/Nimfaío) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νέβεσκα/Néveska.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është banuar me Vlleh.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]