Rëmbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rëmb
Λαιμός
Fshat
Vendndodhja
Rëmb is located in Greqia
Rëmb
Rëmb
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Prespës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1112 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 50′ 9″ Veri

21° 8′ 25″ Lindje

Rëmb (greqisht: Λαιμός/Laimos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ράμπη/Rámpi.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1925 për shkak të shkëmbimit të popullsisë 40 shqiptarë lanë Rëmbin dhe më pas u zhvendosen në qytetin Ezine në Çanakala, Turqi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]