Jump to content

Rëmbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rëmb
Λαιμός
Fshat

Rëmb (greqisht: Λαιμός/Laimos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ράμπη/Rámpi.[1]

Në vitin 1925 për shkak të shkëmbimit të popullsisë 40 shqiptarë lanë Rëmbin dhe më pas u zhvendosen në qytetin Ezine në Çanakala, Turqi.[2]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]