Dhambeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhambel
Μοσχοχώρι
Fshat

Dhambel edhe Vembell (greqisht: Μοσχοχώρι/Moschokhóri) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βαμπέλι/Vampéli.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Dhambel u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Vampéli - Moskhokhórion
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 128.