Gjermani (Prespё)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjerman
Άγιος Γερμανός
Fshat
Vendndodhja
Gjerman is located in Greqia
Gjerman
Gjerman
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Prespës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1276 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 50′ 19″ Veri

21° 9′ 35″ Lindje

Gjerman (greqisht: Άγιος Γερμανός/Áyios Germanós) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γέρμαν/Gérman.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimeve osmane të vitit 1878 fshati i perkiste kazasë së Resnjës dhe kishte 300 banorë muslimanë shqiptarë dhe 20 bullgarë. Më tej në vitin 1900 sipas statistikave të Vasil Kënçov fshati kishte 680 banorë bullgarë dhe 125 shqiptarë muslimanë (arnaut muhamedane). Kurse në vitin 1905 kishte 1160 bullgarë ortodokse dhe 90 shqiptarë musliman.[nevojitet citimi]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]