Lehova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lehovë
Λέχοβο
Fshat
Pamje të fshatit
Pamje të fshatit

Lehovë (greqisht: Λέχοβο/Lékhovo) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λέχοβον/Lékhovon.[1] Në vitin 1956, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Ηρωϊκόν/Iroikón prap në formën Λέχοβον/Lékhovon.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati eshte i banuar nga Arvanite (shqiptare). Deri vonë brezi i dytë dhe i tretë kanë folur gjuhën shqipe si gjuhë të komunikimit.[3] Edhe sot gjuha shqipe perdoret lehtesisht ne fshat.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lajmesh (dokumentar)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Lékhovon - Iroikón
  2. ^ Πανδέκτης: Iroikón - Lékhovon
  3. ^ Raymond G. Gordon, Raymond G. Gordon, Jr., Barbara F. Grimes, Summer Institute of Linguistics, Ethnologue: Languages of the World, SIL International, 2005, ISBN 1-55671-159-X, 9781556711596. Online version (http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=als)