Jump to content

Pisoderi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pisoder
Πισοδέρι
Fshat

Pisoder (greqisht: Πισοδέρι/Pisoderi) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është i banuar me Vlleh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për herë të parë përmëndet në defterin osman të vitit 1481, se fshati thritet atje si I-psoder, dhe ka vetëm 12 oxhakë.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kravari, Vassiliki (1989). Villes et villages de Macédoine occidentale. Realites byzantines (në frëngjisht). Vëll. 2. Paris: Editions P. Lethielleux. fq. 270. ISBN 2-283-60452-4.