Pisoderi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pisoder
Πισοδέρι
Fshat
Vendndodhja
Pisoder is located in Greqia
Pisoder
Pisoder
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Prespës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1532 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 47′ 10″ Veri

21° 14′ 56″ Lindje

Pisoder (greqisht: Πισοδέρι/Pisoderi) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është i banuar me Vlleh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për herë të parë përmëndet në defterin osman të vitit 1481, se fshati thritet atje si I-psoder, dhe ka vetëm 12 oxhakë.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kravari, Vassiliki (1989). Villes et villages de Macédoine occidentale. Realites byzantines (në frëngjisht). 2. Paris: Editions P. Lethielleux. f. 270. ISBN 2-283-60452-4.