Rehova (Prespё)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rehovë
Πυξός
Fshat

Rehovë (greqisht: Πυξός/Pixós) ishte fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ράχωβα/Rákhova.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Rehovë u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Rákhova - Pixós
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 94.