Gllabuçishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gllabuçisht
Πολυπλάτανος
Fshat

Gllabuçisht edhe Kllapuçisht (greqisht: Πολυπλάτανος/Poliplátanos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κλαμπουσίστα/Klampousísta.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1900, fshati kishte 750 banorë bullgarë dhe 100 shqiptarë (arnaut) musliman sipas statistikave të Vasil Kënçov.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]