Gllabuçishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gllabuçisht
Πολυπλάτανος
Fshat
Vendndodhja
Gllabuçisht is located in Greqia
Gllabuçisht
Gllabuçisht
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Follorinës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 588 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 52′ 40″ Veri

21° 24′ 25″ Lindje

Gllabuçisht edhe Kllapuçisht (greqisht: Πολυπλάτανος/Poliplátanos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κλαμπουσίστα/Klampousísta.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1900, fshati kishte 750 banorë bullgarë dhe 100 shqiptarë (arnaut) musliman sipas statistikave të Vasil Kënçov.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]