Negovani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Negovan
Φλάμπουρον
Fshat
noform
Shkolla Shqipe e Negovanit në vitin 1909.
Vendndodhja
Negovan is located in Greqia
Negovan
Negovan
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Follorinës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 839 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 42′ 19″ Veri

21° 31′ 19″ Lindje

Negovan (greqisht: Φλάμπουρον/Flámpouron) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Νεγοβάνη/Negováni.[1] Banoret e fshatit jane Arvanit (shqiptare)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Papa Kristo Negovani – (1875-1905) patriot dhe klerik shqiptar.
  • Koçi Xoxe - (lindur në Negovan 1917,- vdiq në Tiranë 1949) Ministër i Brendshëm (prill, 1946 – nëntor, 1948).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 40°43′V 21°31′L / 40.71°V 21.52°L / 40.71; 21.52