Kotorri i Sipërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kotorr i Sipërm
Άνω Υδρούσσα
Fshat
Vendndodhja
Kotorr i Sipërm is located in Greqia
Kotorr i Sipërm
Kotorr i Sipërm
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Follorinës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 863 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 42′ 1″ Veri

21° 28′ 33″ Lindje

Kotorr i Sipërm (greqisht: Άνω Υδρούσσα/Áno Idhroúsa) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Άνω Κόττορι/Áno Kóttori.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1905 sipas Dimiter Micev fshati kishte 216 bullgare ortodokse dhe 120 shqiptarë te krishtere.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]