Jump to content

Mikojan-Gureviç MiG-21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MiG-21
TypeLuftarak
Place of originBashkimi Sovjetik
Service history
In service1959
Used byForcat ajrore Sovjetike
Forcat Ajrore Kineze
Forcat Ajrore Shqiptare etj.
Production history
DesignerArtem Mikoyan dhe Mikhail Gurevich
Designed1955
ManufacturerMikoyan-Gurevich
Produced1959
No. built11,496
(10,645 prodhuar në BRSS, 194 në Çekosllovaki, 657 në Indi)
VariantsChengdu J-7

Mikoyan-Gurevich 'MiG-21 (rusisht : Микоян и Гуревич МиГ-21) (emri i NATO-s raportimit "Fishbed") është një avion reaktiv luftarak supersonik, projektuar dhe ndërtuar nga Mikoyan-Gurevich Design Bureau në Bashkimin Sovjetik. Ishte me nofkën popullore "balalaika", nga platformë aeroplanët e-ngjashmëri synimin për të Rusisë instrument muzikor me tela apo ołówek (anglisht : laps) nga pilotët polonisht për shkak të formës së trup i avionit të tij.[1] Versionet e hershme janë konsideruar të dytë-jet brez luftëtarët, ndërsa versionet më vonë janë konsideruar të jetë i treti-luftëtarët jet brez. Rreth 50 vende gjatë katër kontinente kanë fluturuar MiG-21, dhe ende shërben shumë kombe një gjysmë shekulli-pas fluturimit të saj para martesës. Luftëtar e bëri të dhënat e aviacionit. Të paktën nga emri, ajo është më e prodhuar avioni supersonik reaktiv në historinë e aviacionit, njërin ndër aeroplanët më luftarake të prodhuara që nga Lufta e Koresë, dhe kishte drejtuar gjatë prodhimit të aeroplanëve të luftës (1959-1985 mbi të gjitha variantet[2]).

Burime të thëna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "MiG-21 – naddźwiękowy ołówek - Lotnicza Polska". Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 21 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gordon, Yefim "MiG-21" ISBN 978-1-85780-257-3