Milan Arsov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milan Arsov

Milan Arsov (Bullgarisht: Милан Арсов; 1884 - 8 qershor 1908) ishte revolucionar bullgar, anëtar i Gemidziite dhe një nga vrasësit të Selanikut. Në Republikën e Maqedonisë konsiderohet se ai është maqedonas.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan Arsov lindi në Oraovec, në Vilajetin e Kosovës. Ai ka studiuar në gjimnazin bulgarian në Selanik.[1] dhe në gjimnazin e Eksarkatin Bulgarian, por nuk ka mundur të diplomoj.[2]

Në Selanik, ai u bashkua me vëllazërinë anarkiste të quajtur Gemidzii dhe u bë pjesë e kësaj. Më 15 prill 1903, Dimitar Mechev, Ilija Trachkov and Milan Arsov kanë shpërthyer stacionin hekurudhor Selanik - Stamboll, shpërthimi i ka dëmtuar shumë vetura dhe llokomotiva, por asnjë nga pasagjerët nuk lënduar. Ditën tjetër, Arsovi ka hedhur bombë në hotelin "Alhambra". Së bashku me Pavel Shatev, Georgi Bogdanov dhe Marko Boshnakov, ata u dënuan me vdekje, por dënimi i tij u ndryshua me burgim të përjetshëm dhe ai u dërgua në FezanSahara së bashku me vrasësit tjerë.

Ai vdiq prej turbekulosit më 8 qershor 1908 në Murzuk,[3][4] por kafka e tij u kthye në Maqedoni prej Pavel Shatev dhe Georgi Bogdanov.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Списание "L'Illustration", от 27.V.1903 г., цитирано по Павел Шатев, „В Македония под робство"". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2016. Marrë më 21 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопие, 2009, стр. 85.
  3. ^ "Кратки биографии на атентаторите". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Мариан Гяурски, „Анархизмът в македоно-одринското националнореволюционно движение: Солунските атентатори"". Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2011. Marrë më 21 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)