Jump to content

Mimar Kasëmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mimar Kasëm
Kryearkitekt I
Në detyrë
16221639
Paraprirë ngaHasan Aga
Pasuar ngaMeremetçi Mustafa
Kryearkitekt II
Në detyrë
16411660
Paraprirë ngaMeremetçi Mustafa
Pasuar ngaAbdi Aga
Të dhëna vetjake
U lind më1570
Gremsh Tomorric
Vdiq më1660
Stamboll
NënshtetësiaShqiptar
Punësimiarkitekt

Arkitekt Kasëmi ose Koxha Kasëm Aga (Reis Mimar Kasëmi 1570-1660) ishte mjeshtër i arkitektures klasike osmane. U lind në fshatin Gremsh të Tomorricës, Skrapar. Studimet e larta për arkitekturë i kreu në Stamboll dhe u radhit ndër ndihmësit më të afërt të arkitekt Sinanit. Ai ka shërbyer si kryearkitekt i Perandorisë Osmane si dhe ka krijuar vepra monumentale origjinale si Qoshku Bagdad, Qoshku Revan, Xhamia me Fajance në Stamboll si dhe mjaft vepra në Shqipëri si bujtina, ura, banja dhe trasenë e rrugës mesjetare Berat-Korçë.

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]