Minarja e Arasta Xhamisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Minarja e Arasta Xhamisë
Star of David - Arasta mosque.jpg
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Ndërtuar Shek. XVI
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 1300/70
Nr. i referencës 1395

Minarja e Arasta Xhamisë është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 1300/70.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]