Jump to content

Miniera e Kalimashit 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miniera Kalimashi 2 është një minierë e madhe që ndodhet pranë fshatit Kalimash në veri të Shqipërisë në qarkun e Kukësit, 80km në veri-lindje të kryeqytetit, Tiranë.  Kalimashi 1 përfaqëson rezervën e katërt më të madhe të kromitShqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë me rezerva të vlerësuara prej 0.4 milion ton xehe me klasifikim 20% krom metal.  Miniera është pjesë e Masivit të Kukësit, me një zonë 108km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 4km dhe 6km dhe përmban 54 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit.  Depozita është eksploruar në thellësi deri në 300m dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 6.8 milion ton me klasifikim 21.4% krom metal.

Miniera Kalimashi 2 filloi punën në vitin 1978. Prodhimi total i kombinuar i mineralit të kromit nga miniera midis 1986 dhe 1998 arriti në 180,000 tonë. [1] Niveli më i thellë i minierës është + 600 Niveli i cili arrin një thellësi prej 300 metres (980 ft) . Rezervat e mineralit të kromit të minierës ndahen në dy kategori mbi dhe nën + 600 Niveli. Rezervat e provuara të xehes të vendosura mbi nivelin + 600 arrijnë në 400,000 ton xehe me klasifikim 20% krom metal . [1] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën nivelin + 600 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të klasifikohen mbi 30% të metalit të kromit . [1] Rezervat totale të minierës arrijnë në 0.4 milion ton xehe të klasifikimit 20% të metalit krom. [1] Kompleksi i shfrytëzimit të mineralit të kromit ndodhet tërësisht nën tokë dhe është mbyllur që nga viti 2000 për shkak të vështirësive financiare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-06. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)