Miniera e Përroit të Batrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miniera e Përroit Batrës është një minierë e madhe që ndodhet pranë fshatit KalimashShqipërinë veriore në qarkun e Kukësit, 80 kilometres (50 mi) në veri-lindje të kryeqytetit, Tiranë . [1] Përroi Batrës përfaqëson një nga rezervat më të mëdha të kromitShqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë me rezerva të vlerësuara prej 1.2 milionë tonë xeherore me klasifikim 20% metal krom. [2] Miniera është pjesë e Masivit të Kukësit, me një zonë 108km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 4 kilometres (2.5 mi) dhe 6 kilometres (3.7 mi) dhe përmban 54 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit . [2] Depozita është eksploruar në thellësi deri në 300 metres (980 ft) dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 6.8 milion ton me klasifikim 21.4% krom metal . [2]

Miniera e Përroit Batrës filloi punën në vitin 1978. Prodhimi total i kombinuar i xehes së kromit nga miniera midis 1986 dhe 1998 arriti në 540,000 ton. [2] Niveli më i thellë i minierës është + 600 Niveli i cili arrin një thellësi prej 300 metres (980 ft) . Rezervat e mineralit të kromit të minierës ndahen në dy kategori mbi dhe nën + 600 Niveli. Rezervat e provuara të xehes të vendosura mbi nivelin + 600 arrijnë në 1,200,000 ton xehe me klasifikim 20% krom metal . [2] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën nivelin + 600 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të klasifikohen mbi 30% të metalit të kromit . [2] Rezervat totale të minierës arrijnë në 1.2 milion ton xehe të klasifikimit 20% të metalit krom. [2] Kompleksi i shfrytëzimit të mineralit të kromit ndodhet tërësisht nën tokë dhe është mbyllur që nga viti 2000 për shkak të vështirësive financiare. Miniera e Përroit Batrës është një nga tetë minierat shqiptare të kromit që ka rezerva mbi 1 milion ton xehe kromi. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ infomine
  2. ^ a b c d e f g h "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-03-13. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "mete" defined multiple times with different content