Minni Nurme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Minni Katharina Nurme (lindur më 30 tetor 1917 në Parish Aidu, sot Paistu Parish, Viljandi, vdiq m22 Nëntor 1994 në Talin) ishte një shkrimtare estoneze.

Lindur Minni Neumann, Nurme u diplomua nga shkolla e vajzave në Viljandi në vitin 1936. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo jetoi prapa vijave sovjetike; pas luftës ajo u zhvendos në Talin dhe punoi si shkrimtare i pavarur. Puna e parë e saj e prozës ishte romani i vitit 1939, Kentaurid ( Centaurët ). Dy vjet më vonë erdhi romani Ratastool ( Karrigja me rrota ). Ajo u kthye gjithnjë e më shumë në poezi gjatë luftës dhe në vitin 1945 botoi koleksionin e saj të parë të poezisë, Sünnimuld ( Nëna Tokë ). Mes koleksioneve të saj të dytë dhe të tretë erdhi një pauzë dhjetëvjeçare, kryesisht për shkak të ngacmimit të autoriteteve staliniste. Nurme ishte gjithashtu aktive si përkthyese, nga Finlandisht dhe anglisht.

Motra e madhe e Nurme ishte poeti Salme Ekbaum. Pasi u martua në vitin 1936, ajo njihej deri në vitin 1941 si Minni Raudsepp. Në vitin 1941 ajo u martua me shkrimtarin Aadu Hint; martesa u shpërbë në vitin 1958, por prodhoi pesë fëmijë, tre djem dhe dy vajza. Divorcii ishte një skandal në Estoni. [1] Prej këtyre, Eeva Park, më vonë u bë një shkrimtare i mirënjohur.

Novela e vitit 1993 e Eeva Park Tolm ja Tuul përshkruan në një mënyrë mjaft të qartë shpërbërjen e martesës së prindërve të saj. [1]

Punimet e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Proza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kentaurid (novelë, 1939)
 • Ratastool (novelë, 1941)
 • Lämbumine (histori, 1946)
 • Valus küsimus (prozë e shkurtër , 1962)
 • Rähni laastud (histori të shkurtra, 1966)

Koleksione poetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sünnimuld (1945)
 • Pikalt teelt (1947)
 • Juured Mullah (1957
 • Maarjahein (selektim, 1967)
 • Sookailudes on loitsud (1971)
 • Kuuvein (1974)
 • Tuules lendlev seeme (1976)
 • Pilvede pisarad tärkamisse (selektim, 1978)
 • Päevapuri (1981)
 • Valgevalul (1983)
 • Puud varjulised (selektim, 1987)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Marcel Cornis-Pope; John Neubauer (2010). History of the Literary Cultures of East-Central Europe: Types and stereotypes. John Benjamins Publishing. fq. 150–. ISBN 90-272-3458-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)