Wikipedia anglisht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamja e Faqes kryesore së Wikipedia anglisht në qershor 2018
Wikipedia-logo-v2-en.svg
English Wikipedia screenshot.png
Webfaqja http://en.wikipedia.org/
Komercial Jo
Tipi i faqes Projekt për Enciklopedi në Internet
Regjistrim Jo i domosdoshëm
Gjuha(t) e gjendshme Anglisht
Pronari Wikimedia Foundation
Krijuar nga Jimmy Wales, Larry Sanger
Gjendja e tanishme Aktive

Wikipedia anglisht është versioni anglisht i Wikipedias, enciklopedisë së lirë. Filloi më 15 janar 2001 dhe aktualisht përmban më shumë se 5,9 milionë artikuj, duke u renditur kështu e para në listën e Wikipediave.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lista e Wikipedia-ve