Miodrag Bulatovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miodrag Bulatović (20 shkurt 1930 – 15 mars 1991) ishte shkrimtar, romancier, gazetar dhe dramaturg.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bulatović filloi në vitin 1956 me një libër me tregime të shkurtra, Djavoli dolaze ("Djajtë po vijnë", përkthyer si Ndaloni Danubin ), për të cilin ai mori çmimin e Unionit të Shkrimtarëve të Serbisë. Romani i tij Gjeli i kuq fluturon drejt qiellit, i vendosur në atdheun e tij në Malin e Zi verilindor, u përkthye në më shumë se njëzet gjuhë të huaja. Më pas ai ndaloi së botuari për një kohë, për të protestuar kundër ndërhyrjeve në punën e tij.

Romani i tij i radhës Hero on a Donkey, "Një makth i errët i nxehtë i një romani lufte...", [1] u botua për herë të parë jashtë vendit dhe vetëm katër vjet më vonë (1967) në Jugosllavi.

Temat e zakonshme në veprat e tij janë demonët, e keqja, humori grotesk dhe i zi. [2]

Në vitin 1975, Bulatović fitoi çmimin NIN për romanin e vitit për Njerëzit me katër gishta, një pasqyrë e jetës së emigrantit. [3] Gishti i Pestë ishte një vazhdim i atij libri. Romani i tij i fundit ishte Gullo Gullo, i cili bashkoi tema të ndryshme nga librat e tij të mëparshëm. 

Një bibliotekë në Rakovicë mban emrin e tij. [4]

Bulatoviç ishte i njohur "për nacionalizmin e tij të ashpër serb, i cili i dha atij armiqësinë e grupeve të tjera etnike në Jugosllavi, dhe ai ishte një zyrtar i Partisë Socialiste të Serbisë ". [5] Kandidatura e tij për Kryetar të Shoqatës së Shkrimtarëve të Jugosllavisë në vitin 1986 u refuzua nga dega sllovene, kosovare, malazeze dhe kroate e Shoqatës duke kontribuar në shpërbërjen e mëvonshme të Shoqatës në vitin 1989. [6]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ndaloni Danubin (Djavoli dolaze, 1956)
 • Ujku dhe kambana (Vuk i zvono, 1958)
 • Gjeli i Kuq fluturon drejt qiellit (Crveni petao leti prema nebu, 1959)
 • Godot ka mbërritur (Godo je došao, 1966)
 • Hero mbi një gomar (Heroj na magarcu, 1967)
 • Lufta ishte më e mirë (Rat je bio bolji, 1968)
 • Njerëzit me katër gishta (Ljudi sa četiri prsta, 1975)
 • Gishti i Pestë (Peti prst, 1977)
 • Gullo gullo (1981)
 • Dashnori i vdekjes - një seri artikujsh në gazetën Politika (Ljubavnik smrti, 1990)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "A Hero On A Donkey". kirkusreviews.com. Kirkus Media LLC. Marrë më 1 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ Lazić, Nebojša J. (2019). "Pripitomljeni pakao ili topologija zla u prozi Miodraga Bulatovića" (PDF). Srpska književnost u evropskom kulturnom prostoru. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ DanasOnline, Piše. "Ninova nagrada Svetislavu Basari". Dnevni list Danas (në serbisht). Marrë më 2020-04-08.
 4. ^ "Библиотеке". Град Београд - Званична интернет презентација | Библиотеке (në serbisht). Marrë më 2020-04-08.
 5. ^ "Miodrag Bulatovic; Novelist, 68 (Obituaries)". The New York Times (Reuters). The New York Times Company. 19 mars 1991. Marrë më 1 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Dejan Jović (2003). Jugoslavija: država koja je odumrla. Zagreb: Prometej. fq. 246–249. ISBN 953-6460-32-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)