Miodrag Krivokapiq (aktor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miodrag Krivokapiq (Cirilik serb: Миодраг Кривокапић „Брик“ Miodrag Krivokapić „Brik“, shqiptohet [mîodraɡ kriʋokapitɕ]; lindi më 22 prill 1949 në Pejë, Kosovë e Metohi) është një aktor serb.

Ai përfundoi Akademinë e Artit DramatikZagrebit në vitin 1975. Pas diplomimit mbeti në Zagreb, duke u bërë anëtar i ansamblit të Teatrit të Dramës Gavella, më vonë u transferua në Teatrin Kombëtar Kroat në Zagreb, ku qëndroi deri në vitin 1986. Pas shpërbërjes së Jugosllavisë, ai u largua nga Zagrebi dhe në vitin 2005 u bashkua me ansamblin e Teatrit Kombëtar në Beograd.[1] Ai është shfaqur në prodhime të shumta teatrale, filmi dhe televizioni në Jugosllavi dhe shtetet pasardhëse të saj.[2]

Filmografia e përzgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1981 The Fall of Italy Andro
1988 My Uncle's Legacy Stjepan Kujundzic, stric
1990 Stela Mijo Loncar
2005 Bal-Can-Can Veselin Kabadajic
2015 Enklava Otac Draza

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Miodrag Krivokapić" (në serbisht). Teatri Kombëtar në Beograd. Marrë më 26 prill 2020.
  2. ^ Pacek, Tatjana (24 dhjetor 2018). "'Posebno pamtim tulume do ranog jutra s Milenom Dravić'". 24 sata (në kroatisht). Marrë më 26 prill 2020.