Enklava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enklava
Regjia ngaGoran Radovanoviq
Shkruar ngaGoran Radovanoviq
ProdhuesiNico Hain
LuajnëNebojsha Glogovac
Anica Dobra
Miodrag Krivokapiq
KinematografiaAxel Schneppat
MontazhiAndrija Zafranoviq
MuzikaEleni Karaindrou
Irena Popoviq
Data e publikimit
19 mars 2015
Kohëzgjatja
92 minuta
ShtetetGjermani
Serbi
GjuhëtSerbisht
Shqip

Enklava (Serbisht: Енклава / Enklava) është një film dramatik i vitit 2015 me bashkëprodhim ndërkombëtar, i drejtuar nga Goran Radovanoviq.[1] Ishte një nga gjashtë filmat e përzgjedhur në listën e ngushtë të Serbisë për t'u paraqitur për Çmimin e Akademisë për Filmin më të Mirë të HuajÇmimet e Akademisë së 88-të, por nuk u nominua.[2] Më 3 shtator 2015 u zgjodh për të përfaqësuar Serbinë për Oscarin e Gjuhëve të Huaja.[3][4]

Tema kryesore e filmit është jeta e serbëve të Kosovësenklava të vogla të izoluara etnike.[5]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi ndjek një djalë të ri serb të quajtur Nenad, i cili jetonte në një geto që ishte produkt i një lufte të mëparshme. Në vend që të ketë një linjë lineare komploti, filmi fokusohet në ngjarje të ndryshme fatkeqe në jetën e Nenadit, ndonjëherë duke rishikuar ngjarjet e së kaluarës. Konkretisht, ngjarjet janë:

 • Nenadin e çojnë në shkollë çdo ditë me një makinë të blinduar. Kjo është për shkak të diskriminimit ndaj tij nga të gjithë që nuk jetojnë në enklavën e tij. Në shkollën e tij ka vetëm një mësues dhe ai është gjithashtu i vetmi nxënës. Megjithatë, mësuesi i tij më vonë largohet nga vendi i shkatërruar nga lufta dhe udhëtimet e tij shkollore përfundojnë.
 • Nenadi është dëshmitar i vdekjes së gjyshit të tij.
 • Nenadi ngatërrohet me disa shokë të këqij. Pasi ka notuar me ta, rrobat i bien në lumë dhe humbasin. Si rezultat ai goditet me kamxhik nga babai i tij.
 • Një burrë tenton të vjedhë bagëtinë e babait të Nenadit dhe babai i Nenadit tenton ta qëllojë atë. Policia mbërrin dhe arreston babanë e Nenadit dhe konfiskon të gjitha armët e tij në pronësi të paligjshme, të cilat mbaheshin në një kuti nën shtratin e tij. Policia i ofron babait të Nenadit një shans për t'u punësuar në komisariat, por ai e refuzon.
 • Miqtë armiqësorë të Nenadit e zënë atë nën një zile gjigante sepse refuzoi të luante një lojë, dhe djali kryesor (Baskim) nxjerr një pistoletë dhe qëllon zilen. Kjo bën që plumbi të bëhet rikoset dhe të godasë Baskim.
 • Familja e Baskimit e pyet se kush e qëlloi. Baskim përgjigjet: "Një serb". Familja e Baskimit dhe banda e tyre i vunë flakën enklavës serbe, duke e zënë Nenadin nën kumbanë. Vapa dhe tymi gati e mbytin Nenadin. Baskimi ndihet fajtor për futjen në kurth të Nenadit dhe riviziton zilen ku është bllokuar Nenadi.
 • Familja e Nenadit vendos se duan një jetë të re dhe përfundojnë duke u shpërngulur në Beograd pasi e çlirojnë Nenadin nga poshtë ziles. Nenadi nuk është mësuar me një shkollë me shumë njerëz dhe për rrjedhojë nuk ka performancë të mirë shoqërore.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "35 Films That Could Become Foreign Language Oscar Submissions". Indie Wire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2015. Marrë më 3 shtator 2015.
 2. ^ "Filmovi u konkurenciji za domaćeg kandidata za Oskara". B92 (në serbisht). 14 gusht 2015. Marrë më 14 gusht 2015.
 3. ^ ""Enklava" - srpski kandidat za Oskara". Vijesti (në serbisht). 3 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2015. Marrë më 3 shtator 2015.
 4. ^ Holdsworth, Nick (4 shtator 2015). "Oscars: Serbia Selects 'Enclave' for Foreign-Language Category". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 4 shtator 2015.
 5. ^ "Film on Plight of Kosovo Serbs Bids for Oscar". Balkan Insight (në anglisht). 7 shtator 2015. Marrë më 7 shtator 2015.