Jump to content

Mirëmbajtja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një traktor që po riparohet mekanikisht në Werneuchen, 1966.

Kuptimi teknik i mirëmbajtjes përfshin kontrollet funksionale, servisimin, riparimin ose zëvendësimin e pjesëve të nevojshme, pajisjeve, makinerive, infrastrukturës së ndërtesave dhe shërbimeve mbështetëse në instalimet industriale, të biznesit dhe të banimit.[1][2] Me kalimin e kohës, kjo ka ardhur duke përfshirë formulime të shumta që përshkruajnë praktika të ndryshme me kosto efektive për të mbajtur pajisjet funksionale; këto aktivitete ndodhin ose para[3] ose pas një dështimi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Defense Logistics Agency". DLA.mil. Marrë më 5 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "European Federation of National Maintenance Societies". EFNMS.org. Marrë më 5 gusht 2016. All actions which have the objective of retaining or restoring an item in or to a state in which it can perform its required function. These include the combination of all technical and corresponding administrative, managerial, and supervision actions. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ken Staller. "Defining Preventive & Predictive Maintenance". Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)