Jump to content

Mirza Delibashiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mirza Delibashiq është basketbollisti boshnjak , dhe sportist i shekullit të 20-të në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirza Delibashiq lindi në Tuzlla9 janar të vitit 1954, ndërsa vdiq në Sarajevë8 dhjetorë të vitit 2001.

Karrierën e shkëlqyer e filloi në vitin 1968, atëherë kur u bë kampion i Bosnjës në tenis. Anëtarë i klubit basketbollit Slloboda-Dita nga Tuzlla nga viti 1968, dhe në këtë klub qëndroi deri në vitin 1972, deri atëher kur kaloi në klubin basketbollit Bosna nga Sarajeva, ku edhe luajti ndeshjen e parë kundër JugoplastikësSplitit. Për Bosnën luajti 700 ndeshje dhe shënoi rreth 14 000 pikë.

Me klubin e tij ka qenë kampion i RSF të Jugosllavisë, i Evropës, dhe fitues i kupës së Jugosllavisë. Si anëtarë i reprezentacionit të Jugosllavisë ishte kampion i Ballkanit, Evropës, Botës dhe i Lojërave Olimpike. Ka qenë fitues i shumë shpërblimeve dhe dhuratave.Katër herë është zgjedhur sportisti më i mirë i Bosnës dhe Hercegovinës.Në vitin 1980 është zgjedhur basketbollisti më i mirë i Jugosllavisë së atëhershme. Me ekipin e Bosnës ka qenë nënkampion i botës.